Özel ders genellikle herhangi bir alanda yeterli olmayan ya da mevcut yeterliliğini daha ileri bir noktaya taşımak isteyen kişiler tarafından alınmaktadır. Bu noktada önemli olan kişinin kendi niteliklerinin farkında olması ve özel ders alarak bu nitelikleri daha ileri aşamaya taşımasının ne şekilde mümkün olacağına ilişkin fikrinin bulunmasıdır.
Ankara’da özel ders verenler değerlendirildiğinde pek çok farklı seçeneğin bulunduğu görülebilir. Yetişmiş olan öğretmenlerin birçoğu aynı zamanda dershanede çalışmakta ve özel ders vermektedir. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışan ve özel ders veren çok sayıda öğretmen bulunmaktadır. Önemli olan öğretmenler arasından seçim yaparken en nitelikli, en tecrübeli olan ve kendini en çok geliştiren öğretmeni seçmek olacaktır.

Ankara’da özel ders verenler genellikle en çok tercih edilen branşlardan olan Matematik alanında ders vermektedir. Genellikle pek çok öğrenci Matematik konusunda bazı önyargılara sahiptir. Bunun nedeni bu ders alanında genellikle tam olarak becerinin gerçekleştirilmesinin sağlanamaması, küçük yaşlardan itibaren bu dersten korkulmasıdır. Bu korkuyu aşmak için çocukların daha çok analitik düşünme yeteneklerini geliştirmeleri gerekecektir. Ankara’da özel ders verenler değerlendirildiğinde bu tür sorunların bilincinde olan ve Matematik dersini sevdiren deneyimli öğretmenlerden yana tercihte bulunmak son derece faydalı olacaktır.

Matematik konusunda pek çok öğrencinin temeli bulunmamaktadır. Yani dört işlem konusunda hala pek çok öğrencinin eksiği vardır. Bunun yanında hangi sayı grubunun ne şekilde adlandırıldığı gibi hususlar da pek çok öğrenci tarafından bilinmemektedir. Dolayısıyla öğrencinin kendi kapasitesinin ne ölçüde olduğu ve öğretmenden ne istediği konusunda bilinçli olması onu başarıya taşıyacak ve geçirilen saatlerin daha da verimli olmasını sağlayacaktır.
Ankara’da özel ders verenler arasından seçim yaparken kişinin kendine uygun, onu anlayabilecek, seviyesini tespit etmesi konusunda onu doğru yönlendirebilecek ve ona ivme kazandıracak bir öğretmene ihtiyacı olduğunun bilincinde olması gerekmektedir. Yani özel ders almak konusunda anne ve babalardan çok çocuğun kendisinin istekli olması gerekmektedir ve öğrencinin özel ders alırken ne istediğini bilmesi ve bilinçli davranması son derece önemlidir.